W rei. azteckiej bogini kukurydzy i żywności w ogóle, zwana też Chalchiuhcihuatl („Drogocenna Kobieta”), związana z Cinteotlem. Przedstawiano ją w stroju ozdobionym kwietnym wzorem, z papierowym przybraniem głowy, z wiązką kolb kukurydzy w jednej ręce i z tarczą w drugiej. Składano jej ofiary z ludzi. CHIMALMA (azt. „Nosząca Tarczę”) – w rei. azteckiej matka Quetzalcoatla, którego urodziła bogu Camaxtle / Iztacmixcoat- lowi (zob. – Mixcoatl) albo poczęła bez udziału mężczyzny, połknąwszy zielony kamień znaleziony podczas zamiatania (por. Coatlicue). Imię Ch. nosiły też matka majańskiego – Cabrakana oraz jedna z 4 teomama, „nosicieli boga”, w początkowym etapie wędrówki Azteków z ich mitycznej praojczyzny, Aztlanu do doliny Meksyku.
CHIMERA (gr. Chimaira) – w mit. greckiej ziejący ogniem potwór, zrodzony ze związku Tyfona i Echidny. Ch. przedstawiano jako stwór o głowie lwa, tułowiu kozy i ogonie węża lub jako zwierzę
kilku głowach: lwa, smoka i kozy. Swoją siedzibę miała w Patara stąd grabiła ziemie Likii. Dlatego król Iobates polecił Bellerofon- towi zabicie tego potwora.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *