Bóstwa lamais- tyczne, włączone do panteonu ludów mongolskich i tureckich (Syberia) jako duchy pomocnicze szamanów i bóstwa ( Tengri) podtrzymujące ład świata. Główne b. to Szagdżitubi (- Sakjamuni), Majdare (- Maj- treja), Arja Bało ( Awalokiteśwara). U Tuwińców B. jest imieniem najwyższego boga. BORR, Burr (sisl. „Zrodzony”) – w mit. Germanów pn. syn Buriego (zob. Audumla) zrodzony za pomocą zaklęcia. Pojął za żonę – olbrzymkę Bestię, córkę Bolthorna, i spłodził z nią pierwszych asów, tj. Odyna, Wilego i Wea

CABRAKAN (quich. „Dwunożny”)

W mit. Majów (Quiche) olbrzym personifikujący trzęsienie ziemi. W Popol Vuh (zob. Hu- nahpu) jest synem Vucub Caquixa i Chimalmat (por. – Chimalma), bratem Zipacny. Został zabity przez Hunahpu i Xbalanque. CACIME – bóstwo plemienia Arecuna (Ameryka Pd.). Czuwa nad jego pomyślnością. Poświęcone mu są taneczne orgie. Jego wizerunek trzymany jest w ukryciu w jaskini.
CAMAXTLE – w rei. azteckiej bóg łowów, opiekun myśliwych i chichimeków (zob. mimixcoa), syn pary – Tonacatecuhtli i To- nacacihuatl, małżonek Matlalcueye, uważany też za męża Chi- malmy i ojca Quetzalcoatla, czczony szczególnie w Tlaxcali i Hu- exotzinco. W roli demiurga udaje się do ósmego nieba i stwarza ludzi, zapewniając w ten sposób Słońcu pożywienie. Utożsamiano go z Mixcoatlem i przedstawiano w podobny sposób: ciało pomalowane w białe pasy, w jednej ręce łuk i strzały, w drugiej plecionka do łowienia zwierzyny.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *