Egipski bóg wyobrażany pod postacią czarnego byka i główny bohater opowieści Dwaj bracia. B. wysłany przez swego brata Anupa ( Anubis) podczas siewów do domu po ziarno pada ofiarą swej szwagierki, która usiłuje go uwieść, a następnie oskarża przed mężem. Omamiony opowieścią żony Anup postanawia zabić brata, lecz zwierzęta kochające B. ostrzegają go ludzkim głosem.
opuszcza dom brata, a ten rzuca się za nim w pościg. Na skutek interwencji bogów braci odgradza rwąca rzeka. B. wyjawia Anupowi prawdę o całej sprawie. Zapowiada też, iż ukryje swoje serce na szczycie sosny w Dolinie Cedrów w Libanie, gdzie zamierza się udać. Dopóki nikt o tym się nie dowie, życiu B. nie zagrozi żadne niebezpieczeństwo. Gdyby jednak stało się nieszczęście, wówczas wzburzy się piwo postawione przed Anupem i wtedy musi się udać do Libanu, aby odnaleźć serce B., włożyć je do dzbana z wodą i tak ożywić. Tymczasem bogowie, aby pocieszyć B., tworzą dla niego piękną kobietę. Jednakże po pewnym czasie morze zanosi jej kosmyk włosów do Egiptu i jego cudowny zapach budzi zaciekawienie faraona, który wysyła wojska po nieznaną piękność. Żona zdradza tajemnicę życia B. i drwale podcinają wskazaną sosnę. Anup dowiaduje się o nieszczęściu brata, odnajduje i ożywia jego serce. B. zmartwychwstaje i zamienia się w pięknego byka, a następnie udaje się do Egiptu, aby zemścić się na niewiernej. Faraon podziwia byka, lecz żona B.
rozpoznaje go i każe zabić. Jednakże B. odradza się ponownie w postaci drzewa persei wyrosłego z krwi byka. Zdrajczyni rozpoznaje go w tej postaci i poleca ściąć piękne drzewo, lecz przy tym połyka jedną drzazgę i od niej zachodzi w ciążę. W ten sposób B. odradza się po raz trzeci jako syn własnej żony. Gdy dorasta, po śmierci faraona, obejmuje władzę i wymierza spawiedliwość zbrodniarce. Umierając B. przekazuje tron Anupowi.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *