Na Triobriandach (Melanezja) duchy zmarłych i przodkowie. B. są duchowym odbiciem człowieka, po jego śmierci żyjącymi w rodowych wioskach na wyspie Tuma. Gdy znudzą im się rozkosze i zabawy zaświatów, powracają w postaci zarodków do łona kobiet swego klanu. BALOR, Balar, Bolur – w mit. irlandzkiej tyran należący do generacji bóstw Fomóiri. Czasami nazywano go Bailcbheimneach („Tęgo Uderzający”). Jego imię mogło pierwotnie brzmieć Boleros, co w starocelt. znaczy „Błyszczący”. B. posiadał jedno oko o zabójczym spojrzeniu, do podniesienia jego powieki potrzeba było 4 mężczyzn. Podczas drugiej bitwy pod Moytura B. został zabity przez swojego wnuka, Luga.

BANSHEE

W mit. irlandzkiej żeński duch, którego płacz zwiastował śmierć jednego z członków rodziny. Nazwa bean s( oznacza kobietę z Tamtego Świata, która jest istotą samotną. Jej płacz jest opisywany jako żałosne zawodzenie. Wiara w b. przetrwała do dziś z zadziwiającą siłą na terenie całej Irlandii.
BARDOYTS, Perdoytus, (prus. „Brodaty” lub „Karzący”) w mit. pruskiej bóg morza i rybaków, pan wiatrów z katalogu H. Małeckiego, wspominany też przez inne źródła zachodniobałtyjskie. Prawd, związany z podziemnym światem.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *