Bóstwa Wenus jako Gwiazdy Zarannej i Wieczornej w cyklu kosmogonicznym Watunna Indian Makaritare (Ameryka Pd.). Wprowadzili gwiazdy na niebo. Zob. Bliźniacy – Bogowie Wojny.
AMAKA (ewenkijski „Starszy” ew. „Czcigodny”, także „Niebo”) ewenkijski (Syberia) bóg Górnego Świata trzymający w ręku nici losów i życia ludzi. Zesłał ludziom renifera, ogień, narzędzia pracy i wszelkie zdobycze kultury. Przedstawiany w postaci sędziwego starca w bogatym stroju, jego cechą główną jest bogactwo, ma niezliczone stada renów, a w skrytkach w tajdze miedź, złoto i srebro. Utożsamiany z Mainem.

AMARO, Aniaru

W mit. inkaskiej (uskrzydlony) wąż, od którego mieli pochodzić Inkowie, bóg deszczu i płodności, utożsamiany z tęczą i łączony więzami pokrewieństwa z Piorunem ( Illapa). Wspomagając boga Huallallo Caruincho, walczył z Pariacaką. W jednej z takich walk, będących alegorią burzy, Pariacaca przebił boskiego węża złotą laską, w wyniku czego A. skamieniał. Wierzono, że jego postać widnieje na skale wzdłuż drogi Anac Caąuiyuca; okruchom owej skały przypisywano właściwości lecznicze. Smoczo-wężowy posąg A. znajdował się w świątyni tego boga w Cuzco. Nazwą amaro określano również czasy poprzedzające pierwszą epokę w dziejach ludzkości.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *