Bohater ruskich bylin, „chrzestny brat” liii Muromca i Dobryni Nikitycza, najmłodszy z trójki głównych herosów. Zaraz po urodzeniu dosiadł konia, a pierwszym strojem była zbroja. Walczył z potworami: Tugarinem, zabitym na uczcie kijowskiej (prawd, echo zabójstwa Tugorkana, chana Połowców), i Skimem. Próbował uwieść żonę Dobryni oraz siostrę Piotrowiczów, co spowodowało jego śmierć.
ALTDŻIRA (aranda Altjira – „Niebo”, lub Alchera – „Święty”)
U Aranda (Australia) niebiański bóg a zarazem przodek totemiczny. Silny, długowłosy, czerwonoskóry. Ma tułów ludzki i nogi emu. Był pierwszym mieszkańcem ziemi, gdzie stworzył przodków ludzi, po czym uniósł się do nieba, i mieszka tam razem ze swoją liczną psiokształtną rodziną. Poluje w buszu, podczas gdy żony zajmują się zbieractwem. Do A. należy cały świat. Gwiazdy to światła jego obozowisk, niebo jest jego domem, deszcz to jego łzy.
ALUELAB, Aluelop (pułap Aluelob – „Wielki Duch”) – na Karolinach (Mikronezja) najwyższa istota niebiańska, utożsamiana ze Słońcem – „Słońce Jednooczne”. Przebywa w najwyższym niebie, we wspaniałym domu na szczycie firmamentu. Wiecznie śpi z zamkniętym okiem. Rządy nad światem A. powierzył swojemu synowi Luge- langowi, od którego przyjmuje raporty, który też w razie potrzeby unosi mu powiekę oka. Jeśli ludzie postępują źle i przekraczają jego zakazy, zsyła trzęsienia ziemi, powodzie i klęski, śmierć. Jego szczególnymi łaskami cieszą się żeglarze.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *