Badania psychologiczne – rozmowa psychologa z pacjentem

Kluczem do dobrej terapii psychologicznej jest rozmowa. Właściwie każda metoda badawcza się na niej opiera i powodzenie właściwie każdej zależy od jej przebiegu. Jak więc rozmawiać z pacjentem z problemami psychicznymi? Decyzję o formie rozmowy podejmuje się tak naprawdę dopiero na konsultacji. Wtedy bowiem zobaczymy, czy stosowany przez nas język jest odpowiednio zrozumiały, czy zadawane pytania są właściwie interpretowane, czy tempo rozmowy nie jest zbyt szybkie itd. Powodzenie rozmowy z psychologiem zależy też od samego pacjenta – może on bowiem kłamać na swój temat, może również nie mówić wszystkiego.

Czego powinno unikać się podczas rozmowy z pacjentem? Jednym z największych błędów jest sugerowanie odpowiedzi. W ten sposób badania psychologiczne dadzą wynik zawierający elementy profilu psychologicznego psychologa, a tym samym będą nieobiektywne. Drugim ważnym błędem jest złe formułowanie pytań, które dotyczą zagadnień niepotrzebnych czy są nieprecyzyjne. Jak wspomnieliśmy, psycholog musi dostosowywać ich treść i poziom na bieżąco.

More

Badania psychologiczne na pierwszym etapie

Badanie ludzkiej psychiki jest wieloetapowe, ponieważ problemy z nią związane należą do wyjątkowo zawiłych, złożonych i skomplikowanych. Pierwszym etapem, który musi przejść jednak każdy pacjent, jest wywiad przeprowadzony przez psychologa. To pierwsza forma kontaktu psychicznego, która z jednej strony daje psychologowi podstawowe informacje, a z drugiej tworzy zręby relacji na linii: psycholog – pacjent. Dodajmy: relacji, bez której dalsze leczenie byłoby po prostu niemożliwe.

Jakich informacji dostarcza wywiad psychologiczny? Po pierwsze – są to informacje zbierane z mimiki twarzy pacjenta. Mimika pokazuje bowiem, czy jest on szczery, zablokowany, wolny, czy może radosny. Bardzo ważne są też wszelkie symptomy o charakterze fizjologicznym, bo np. nagłe zaczerwienie pokazuje, że pacjent się czymś denerwuje. Trzecią kwestią, na którą psycholog zwraca uwagę, jest to, jak przebiega relacja – czy pacjent jest raczej skryty i zamknięty? Czy może chce zdominować cała rozmowę? Takie badania psychologiczne dają więc wstępny obraz, który umożliwia podjęcie decyzji o dalszych etapach terapii.

More

Podstawowe badania psychologiczne – metoda wywiadu

Za pojęciem badań psychologicznych kryje się szereg metod i narzędzi, którymi można je przeprowadzić. Właśnie dlatego – zanim psycholog zdecyduje się na jakiekolwiek działania – musi zaproponować konsultację, dzięki której zdobędzie wstępny ogląd co do naszej kondycji psychicznej. Zawsze jednak spotkamy się w gabinecie psychologicznym z wywiadem – podstawową metodą pozyskiwania informacji na nasz temat, polegającą po prostu na rozmowie.

Badania psychologiczne przeprowadzane metodą wywiadu mogą mieć różny typ. Może to być wywiad posiadający pytania skrajnie różnorodne tematycznie, a może to być wywiad całkowicie pod tym względem jednolity. Może to być wywiad otwarty, w którym pacjent wie, że rozmowa jest elementem badania, ale może to być też wywiad ukryty – wtedy pacjent ma wrażenie, że uczestniczy w zwykłej rozmowie. Wreszcie cel wywiadu może być tylko fragmentaryczny, dotyczący danego odcinka rzeczywistości psychicznej pacjenta, jak również ogólny – dający pełny obraz. To, na co nasz psycholog się zdecyduje, zależy tak naprawdę od niego i od naszej kondycji psychicznej.

More

Badania psychologiczne za pomocą studium przypadku

Metod badawczych w badaniach psychologicznych jest bardzo dużo. Każda z nich ma inny cel, jest przeznaczona albo do pojedynczego pacjenta, albo do całej grupy i wykorzystuje zupełnie inne narzędzia. Jedną z popularniejszych tego typu metod jest tzw. studium przypadku, które służy do możliwie najdokładniejszego opisu problemu pacjenta i do postawienia możliwie najtrafniejszej diagnozy (a – wbrew pozorom – nie każde badanie takie coś zakłada).

Przeprowadzając badania psychologiczne za pomocą studium przypadku, psycholog da nam do wypełnienia kwestionariusz, przeprowadzi testy projekcyjne i zastosuje metodę obserwacyjną, polegającą na oglądaniu i analizowaniu naszego zachowania podczas omawiania wyników kwestionariusza i wspomnianych testów. Co ważne: narzędzia te są dobierane w sposób indywidualny, tj. adekwatny do naszej sytuacji (ocenionej przynajmniej wstępie przez psychologa podczas konsultacji), adekwatny do naszej historii i do innych czynników. W takim świetle widać też, że korzystanie z badań internetowych zupełnie się nie opłaca.

More

Konkretne badania psychologiczne

Solidne badania psychologiczne są najwyższej jakości. Psychologia jest ważna, a prawidłowe jej funkcjonowanie jest ważne dla każdego. Badania psychologiczne przechodzą kierowcy, kadra menedżerska, nauczyciele i wiele innych osób. Psycholog przeprowadza poważne testy i dba o pacjentów, stara się im pomóc, bo to ważne dla pracy każdego człowieka. Badania dla kierowców nazywane są psychotechnicznymi i trzeba je przeprowadzać co najmniej raz na dwa lata, czasami co roku, jest to obowiązek każdego kierowcy.Bada się także osoby obsługujące dźwigi, wózki widłowe, maszyny budowlane i wiele innych urządzeń. Sprawdza się także osoby pracujące na wysokościach. Dobre wyniki oznaczają dopuszczenie danej osoby do pracy. Złe wyniki oznaczają, że dana osoba musi poszukać sobie innego zatrudnienia, nie może prowadzić samochodów czy obsługiwać maszyn różnego rodzaju. Warto o tym pamiętać, bo to bardzo ważna sprawa dla każdego.  Badania psychologiczne są konieczne, nie można z nich zrezygnować ani ich unikać. 

More

badania psychologiczne

Badania psychologiczne powinno przechodzić wiele ludzi, szczególnie tych, którzy mają za zadanie pomagać nam. Na przykład straż miejsca czy policja, tacy ludzie muszą być przede wszystkim zrównoważeni. Muszą być stanowczy, jednak nie mogą przekraczać swoich kompetencji i zachowywać się zbytnio agresywnie do innych ludzi. Nie mogą nadużywać swojego stanowiska, korzystać z broni w nieuzasadnionych przypadkach. Policjanci muszą być pod stałą opieką psychologa, szczególnie ci, którzy działają na różnych akcjach i muszą nie raz korzystać z broni. Policjant powinien być cierpliwy, działać szybko w przypadkach zagrożenia życia, nie wahać się. Musi on umieć dobrze strzelać, dzięki tej umiejętności może kiedyś uratować życie swojemu koledze z pracy lub zwykłemu cywilowi. Tak samo każdy kierowca zawodowy, musi przechodzić co jakiś czas takie badania. Kieruje on maszyną, i musi być w pełni zdrowy umysłowo. Jeśli za kierownicę wsiądzie człowiek z depresją, nigdy nie wiadomo czy nie będzie chciał w coś wjechać i się zabić.

More

Badania psychologiczne w poradni

Dzieci, które dopiero wkraczają w wiek szkolny, muszą przejść szereg testów, które wykażą, czy są one na tyle dojrzałe, by rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Z reguły nie są one skomplikowane, ale pewna grupa osób ma z nimi niemały problem. Mają one charakter czysto informacyjny i nie dyskwalifikują dziecka, jeśli nie uda się ich przejść pozytywnie. W efekcie to i tak od rodzica zależy, czy dziecko rozpocznie naukę w szkole, czy też nie. Tego typu badania psychologiczne są wykonywane w poradni, do której należy się wcześniej zapisać.  Z reguły na taką wizytę czeka się około miesiąca, a w większych miastach, termin ten, może ulec znacznemu wydłużeniu. Dziecko, które przychodzi na badania, powinno być wypoczęte, więc najlepiej, gdy jest możliwość wyboru godzin porannych. Testy wychodzą dużo gorzej, gdy dzieci są zmęczone i marzą tylko o tym, aby odpocząć, lub się po prostu pobawić. Warto mieć to zatem na uwadze, zanim wybierze się konkretny termin i godzinę przybycia do poradni psychologicznej. 

More

Badania psychologiczne dla nauczycieli

Praca w niektórych branżach wymaga sporej odporności, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej. Do grupy, która jest narażona na wszelkiego rodzaju niedogodności, są nauczyciele. Muszą się oni na co dzień zmagać z problemami swoich uczniów, co nie zawsze się udaje. Ilość godzin, które spędzają w pracy, także nie jest mała, więc bywa, że są oni przemęczeni i nie mają ochoty, by postarać się, być bardziej kreatywnymi. Nauczyciele muszą więc dość często przechodzić badania psychologiczne, bo ci, którzy są przemęczeni, nie zostają dopuszczeni do pracy i są wysyłani na urlop, w celu zregenerowania sił witalnych i psychicznych. Praca z małymi dziećmi i młodzieżą może być przyjemnością, jeśli ma się do niej odpowiednie podejście. Wypalenie zawodowe dotyka coraz większą grupę pedagogów, co wpływa na jakość świadczonych przez nich usług. Odrobina wytchnienia jest więc niezbędna, jeśli przez dłuższy okres pracowało się bez dłuższej przerwy. Jest to potrzebne obu stronom, zarówno nauczycielom, jak i uczniom. 

More

Badania psychologiczne

Choroby są bardzo złą rzeczą tego świata, choć niestety nieuniknioną. Można jednak starać się, aby dotyczyły nas one w jak najmniejszym stopniu. Są na to rozmaite metody – niektóre wymagają pieniędzy, inne nie. A przynajmniej nie potrzeba wydawać całej fortuny. Jednak choroby umysłowe to trochę coś innego. Tutaj trzeba podejść inaczej. Gdy nasze ciało cierpi, zdolności społeczne ulegają osłabieniu z powodu bólu i zmartwień, jednak jest to porównywalne do gorszego dnia życia codziennego. W przypadku choroby skupionej na głowie, możemy zachowywać się zupełnie inaczej, niewłaściwie, jak nie my. Warto zrobić sobie badania psychologiczne, żeby wiedzieć na czym się stoi. Potem trzeba zabrać się za odpowiednią kurację, jeśli jest ona potrzebna. Wypada zdać się na doświadczenie doktora, który nas prowadzi – choć nie każdy jest godny zaufania, niestety. Prawdopodobnie posiada on jednak wiedzę większą od nas, nie można zatem wykłócać się o wszystko – trzeba po prostu zachować bardzo dużą czujność.

More

Przydatne badania psychologiczne

Świat pełen jest różnych chorób. Większość z nich nie stanowi zagrożenia dla życia, a jedynie jest chwilową przeszkodą w codziennym jego przeżywaniu. Nie jest to jednak takie proste, gdyż choroby atakują nie tylko ciało, ale i umysł. Te drugie są dużo trudniejsze do wykrycia, a ich przyczyny mogą mieć źródło faktycznie w wirusach i bakteriach, ale także w otaczającym świecie i problemach, które on przynosi. Każdy, kto czuje, że powinien to zrobić, niech skorzysta z usług lekarza i weźmie badania psychologiczne, co może zabezpieczyć przyszłość tej osoby. Możemy się przed tym wzbraniać, ale jest to czasem coś bardzo złego, gdyż istnieje duże ryzyko cierpienia potem. Nie bądźmy tak zadufani w sobie i zaakceptujmy, że każdy miewa problemy – warto z nimi walczyć, a nie się im poddawać – zwłaszcza wtedy, gdy jedyną przeszkodą jest opinia społeczeństwa, które tak naprawdę przecież wcale nas nie zna, a oceniając ośmiesza siebie, nie nas. Zmiana sposobu myślenia może pomóc nam zresztą też w innych sytuacjach.

More